Újabb négy nap tele kreativitással, értékes gondolatokkal, fantasztikus emberekkel és rengeteg jó ötlettel. Lezárult az “Egészségre fel!” című projektünk a Balatonon.
A zárórendezvényen 30 13-30 év közötti fiatal vett részt, akik Magyarországról, Erdélyből és Felvidékről érkeztek. Az első napon megnyitottuk a rendezvényt, amely után az ismerkedésre helyeztük a hangsúlyt, hogy a közös munkához megteremtsünk egy biztonságos légkört. A helyszín lehetőséget biztosított arra, hogy a Balaton partján valósítsunk meg néhány programelemet, amely azért is volt különleges, mert a résztvevők közül többen nem látták még a magyar tengert.
A projekt megvalósítása során rendezvényről rendezvényre egymásra építettük a fiatalok visszajelzéseit és felvetéseit. A záróeseményre ily módon nagyon sok ötlet állt rendelkezésünkre, amely a záróesemény alapját képezte. A projekt során számos fiatal vett részt több rendezvényen, akik egyrészt segíteni tudták az új résztvevőket, másrészt a korábbi ötleteiket tovább tudták gondolni.
Szerettük volna a személyes felelősségvállalás fontosságát kihangsúlyozni, ezért ifjúsági szervezetek vezetőit hívtuk meg, akik az alaptevékenységeik, és az egészségügyben - különös tekintettel a pandémia időszakában - végzett tevékenységeik bemutatásán túl a csatlakozási és mentorációs lehetőségekről is beszéltek. Szerettük volna inspirálni a fiatalokat, hogy a számukra és társaik számára is fontos és hasznos ifjúsági munkába csatlakozzanak a jövőben.
A fiatalok kompetenciafejlesztésében egy új területet hoztunk be a programba, így részt vettek egy érveléstechnika előadáson. Az alapok megismerése után, a fiataloknak készség szinten is lehetőségük nyílt fejleszteni érvelésüket. Csapatonként összegyűjtötték a szerintük fontos egészségügyi problémákat, majd az érveléseik alapján szavaztuk meg a két, legfontosabbnak vélt problémát.

Az összegyűjtött egészségügyi problémák az alábbiak voltak:
- Nyelvi nehézségek
- A rendszer és az egészségügyi dolgozók túlterheltsége
- Prevenció hiánya
- Digitalizáció hiánya
- Stigmatizáció
- Betegedukáció hiánya
- Egészségügyi dolgozók elvándorlása
- Bürokrácia
- Finanszírozásbeli gondok
A két, legfontosabbnak vélt problémára - nyelvi nehézségek és digitalizáció hiánya - megoldási javaslatokat és projektterveket kellett kidolgozniuk a fiataloknak:
- Várótermi kampányok
- Iskolapszichológusok nagyobb mértékű bevonása a fiatalok mindennapjaiba
- Magyar nyelvű segélyhívó központ a határon túli területeken is
- EESZT kiterjesztése a határontúli területekre
- Mentőautó követő applikáció
A szakmai munka zárásaként a projektötleteiket bele kellett helyezniük egy számukra ideális egészségügyi ellátórendszerbe, amelyet szintén prezentálniuk kellett csoportonként.
Figyelmet fordítva a sportolás fontosságára, röplabda estet is tartottunk a tóparton, amelyen a fiatalok hatalmas lelkesedéssel vettek részt és ezen keresztül is sikerült a csapatnak összekovácsolódnia.

Kifejezetten öröm volt számunkra, hogy a Segítség.ma projektünk ismét megalapozottnak, jól működőnek és hiánypótlónak bizonyult a fiatalok szemszögéből is. Pozitív visszacsatolás volt számunkra, a fiatalok egy része több Egészségre fel! rendezvényen is részt vett.